A Magyar Alagútépítő Egyesület története

Az Egyesület Földalatti Terek Hasznosítására 1994-ben alakult, az 1985-ben létrehozott Munkabizottságból, de nem jogutód szervezetként. Az Egyesület a Földalatti Terek Hasznosítására a 2005. évi januári közgyûlésén névváltoztatást szavazott meg, Így a mai neve a nemzetközi kapcsolattartásban is könnyebben megjegyezhetõ Magyar Alagútépítõ Egyesület – angolul: Hungarian Tunnelling Assiciation – lett. 
Az Egyesület tagja a Nemzetközi Alagútépítõ Egyesületnek – a Felszín Alatti Munkák Nemzetközi Szövetségének (ITA – AITES), ahol Magyarország hivatalos szakmai képviselõje. Az ITA 1974 óta mûködõ nemzetközi szervezet, amelynek 2004-ben 53, 2010-ben 65 nemzet volt a tagja, de ezen felül több mint 280 cég egyéni tagsággal (Affiliate Member) is közremûködik a munkájában.

A magyar tagegyesület egy kis szakmai Egyesület, amelyben a tagság képviseli a szakma széles skáláját. Képviseltetik magukat benne: kivitelezõ cégek, tervezõ- és beruházó cégek, egyetemek, mérnöki kamara, különbözõ típusú mérnöki és tanácsadó cégek és egyetemi tanárok, önálló mérnökök. A szervezetnek 2005-ben már 43 tagja volt, ebbõl 27 testületi tag, a többi természetes személyû egyéni tag. ( 2007-ben 76 (42 + 36), 2008-ban 81 (45+36), 2010-ben 93 (59+34) tagja volt

Az Egyesület céljai között szerepel, hogy a nemzetközi szervezetekkel összhangban segítse a természetes és épített földalatti terek gazdaságos létesítését, gyakorlati és elméleti tapasztalattal a megfelelõ falhasználás, hasznosítás érdekében, és csökkentse a káros környezeti hatásokat. Elõsegítse a nemzetközileg elfogadott elvek és módszerek érvényesítését, valamint azok továbbfejlesztésére és alkalmazására vonatkozó nemzeti- és nemzetközi véleménycserét, ennek érdekében konferenciákat szervezzen. Együttmûködik a hasonló vagy kapcsolódó szakterületen mûködõ hazai egyesületekkel, szervekkel, intézményekkel. Szakmai információs dokumentumokat, tanulmányokat, ajánlásokat, mûszaki és szervezési javaslatokat készít, melyekkel segíti az érdekelt szervek és tagjai tevékenységeit. 
Tagjaink szakmai hozzáértésének a felsorolt rendezvényeken is szerzett és kibõvített ismereteikre alapozva az Egyesület aktív tanácsadója kíván lenni minden olyan kormányzati szervnek is, aki ezen ismeretekre igényt tart.

Ennek érdekében tartott fõbb hazai rendezvényeink voltak 2006-ig:

– 1994. Budapest, Nemzetközi Szeminárium szervezése: “Ellentét az igény és a megvalósulás között a földalatti közlekedési projekteknél, Közép- és Kelet-Európában” és ITA-AITES VB ülés. 
– 1994 -1996. között a TU-TI BAU szervezte a rendezvényeket. 
– 1998 május, Közös mélyépítési napok rendezvény a TU-TI BAU-val.ülés. 
– 1999. május, Budapest, Kibõvített közgyûlés, beszámolók a 4-es metró helyzetérõl és a Duna alatti talajmechanikai fúrások ismertetése.
– 1999. november, Pécs, Mélyépítési lehetõségek a Dél-Dunántúli régió közlekedési hálózatában , Nemzetközi szakmai elõadói nap. 
– 2000. Május Budapest, Alagút és Mélyépítõ Szakmai Napok, közös rendezvény a Mérnöki Kamarával, a KTE-vel, a TU-TI BAU-val.
– 2001. Február, Budapest, részt vesz az Egyesület a Mérnöki Kamara Geotechnikai Tagozatának az MTA-n tartott TC-28 ülés rendezvényében
– 2002. Eger, Alagút és Mélyépítõ Szakmai Napok , közös rendezvény a Mérnöki Kamarával, a KTE-vel. 
– 2004. Gyõr, Alagút és Mélyépítõ Szakmai Napok, közös rendezvény a Mérnöki Kamarával, a KTE-vel. 
– 2006. Pécs, Alagút és Mélyépítõ Szakmai Napok , közös rendezvény a Mérnöki Kamarával, a KTE-vel, amit ezentúl is megrendezünk és nemzetközi méretû konferenciává válik. A 220 résztvevõ között 35 külföldi volt jelen. 
– Az egyesület a céljai megvalósítása érdekében évente elõadói napokat szervez különbözõ aktuális témákban, ilyen volt még 2004-ben a “Kis és közepes sugárzású radioaktív hulladékok elhelyezése” elõadói nap Bátaapátiban, valamint a 4-es metró Keleti pu. – Bosnyák tér közötti meghosszabbított tervezési szakaszának geotechnikai kérdései.
– 2005-ben folytatódtak az elõadói napok elõbb a földalatti üregek okozta mérések legújabb technikáit mutatják be különbözõ cégek, majd a részfejtéses alagútépítés biztosítási technikáinak legújabb fejlesztései kerülnek elõadásra. A 4. Metró építése ismét nagy kihívás a tagjaink számára, amely a 2006-ban és 2007-ben az előadói napok fő témája lett.

A nemzetközi rendezvények – amelyeken az Egyesületet valaki mindig képviseli (kivéve Dél-Afrika-2000):
– Az évente más-más helyszínen megrendezésre kerülõ World Tunnel Congress (Alagútépítési Világkongresszus), amely alkalmával a nemzetközi egyesület, az ITA – AITES (International Tunnelling and Underground Space Association) éves Közgyûlést tart. Ezen alkalmakkor munkacsoport (WG) ülések is vannak. Több munkacsoport (WG) dolgozik, és a témával kapcsolatos ajánlásokat ad ki. Ezekbõl az alábbi csoportokban van, illetve volt magyar közremûködõ: 
WG 3 – Szerzõdéses kockázatmegosztás, szerzõdési gyakorlatok (dr. Greschik Gyula, Kocsonya Pál, már ajánlást adott ki) 
WG 5 – Egészség és biztonság a föld alatt, (Fehérvári Sándor) 
WG 6 – Földalatti szerkezetek karbantartása és javítása(Posgay György)br> WG 11 – Beúsztatással süllyesztett alagutak (Dr Greschik Gyula) 
WG 12 – Lõttbetonok használata (Dr. Müller Miklós) 
WG 13 – A földalatti városi tömegközlekedési rendszerek közvetett és közvetlen elõnyei, (Kocsonya Pál, egyúttal a WG 13 helyettes vezetõje (vice animator) volt, a WG már ajánlást adott ki)
WG-20.- Városi problémák, földalatti megoldások (Kocsonya Pál, tutor)

– A Az ITA német tagja a STUVA kétévente megrendezésre kerülõ Nemzetközi Kongresszusa tart nagyon színvonalas elõadásokat, ahol a németek óriási alagútépítési munkáikról számolnak be, ahol a kivitelezõ szakcégek sokrétû kiállítási anyagot mutatnak be, ami szintén jó alkalom a fejlett technika megismerésére, sokan részt veszünk rajta.

– A bécsi Betonnapok konferencia, kétévente kerül megrendezésre, ahol szintén több tagunk van jelen a nagyszámú résztvevõ között, ami általában az aktuális témától függ.

Az Egyesület 2001 decemberétõl megjelent a Világhálón az alábbi címû honlapon (www.ita-hun.hu), negyedéves rendszerességgel, illetve aktuális eseményekrõl kíván beszámolni az érdeklõdõknek a világ és a hazai földalatti munkák helyzetérõl, fejlesztéseirõl, rendezvényeirõl, tagjairól – tájékoztatási jelleggel. Tagjainknak lehetõségük van elõadásaikat bemutatni egymásnak és a világnak. 2005-tõl (február hó folyamán) kicsit átalakult a honlap, a lehetõségekhez mérten (rendelkezésre álló hely és aktivitás az írásra)több információt fog közölni.

Az elmúlt évek szakmai rendezvényein tagjaink számos jónevû céggel és jeles szakmai képviselõjével kerültek kapcsolatba, többeknek nyílt lehetõségük az ott folyó földalatti munkák szûk szakmai részeibe betekinteni vagy éppen azokban résztvenni, elmélyítve ismereteinket az itthoni hasznosításokhoz. Klados Gusztáv tagtársunk sokáig külföldön épített metrót (Athén, Kuala Lumpur, New Delhi, majd hazajött a 4-es Metró metróigazgatóságára). Dr Greschik Gyula tiszteleti elnök Törökországban is végez alagútépítési szaktanácsadást. 
A szomszédos Ausztria fõvárosában, Bécsben általában több metró- és egyéb alagútépítés folyik. Az Egyesületünk és az osztrák tagegyesület közös rendezvényeként mindig megtekintjük ezeket az új munkákat, hogy továbbvigyük a tapasztaltakat.

2006-ban megpályázta az Egyesület a 2009-es WTC Budapesten történő megtartását, amit elnyert, és a következő 3 évben a kongresszust sikeresen előkészítette, mint a magyar és a nemzetközi mély- és alagútépítés nagy nemzetközi szintű seregszemléjét. A honlap belépő logóját lásd baloldalon (klikk rá). (www.wtc2009.org )

Jelentősnek mondható a továbbképzésben való szerepünk. 2007 őszére, bő egyéves munkával, megszerveztük a BME Mérnöktovábbképző Intézetnek az alagaútépítési négyszemeszteres, vizsgaköteles mérnöktovábbképző mesterkurzusát, amely beszámítható a Magyar Mérnöki Kamara 5-évenkénti akkreditációs vizsgakötelezettségébe a tervezői és szakértői jogosultságok megszerzéséhez. Az Egyesület jól szervezett előadói napjai is továbbképzési szintüek. Ezekhez a metróépítés kíváló lehetőség, ahol a helyszínen történő előadások oktatói jellege elvitathatatlan. 2008-ra 6 előadói nap tartására adott a MMK előzetes akkreditációt.

Az Egyesület volt a házigazdája, a Diamond-Congress Kft bevonásával szerveződött a WTC2009 (Alagútépítő Világkongresszust Budapesten a Budapesti Kongresszusi Központban, amely 2009 május 23-28 között volt megtartva. Előtte május 22-23.-án a WTC előtti továbbképzés folyt a BME épületében. A WTC 2009 rendezvényei nagyon jól sikerültek, aminek világviszonylatbani jó visszhangját lehetett hallani. Az ITA-AITES elnöke Martin Knights ITA-kitüntetést adott át Dr. Greschik Gyulának, mint a magyar tagegyesület alapító elnökének és Kocsonya Pálnak, az Egyesület Elnökének, a WTC2009 Kongresszus szervezőbizottsági elnökének a kiváló szervezési munkáért. 

Az Egyesület az alapításkor kiadott és azóta háromszor módosított Alapszabály szerint mûködött 2015 -ig. Az alapszabály  módosítására és a Szervezeti és Működési Szabályzat kidolgozására 2015 évben került sor, amely jelenleg is érvényes. Ezen az oldalon érhető el mind a két dokumentum.